Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystartował program wczesnego wykrywania raka płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej

Tym skuteczniej leczymy raka płuca, im wcześniej  go wykryjemy. Dlatego właśnie w Dolnośląskim Centrum Chorób rozpoczynamy bezpłatny program jego wczesnego wykrywania za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. Jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia nowotworów płuc, palisz lub paliłeś  papierosy,  zadzwoń do nas.  Ten telefon może uratować Ci życie.    

Z powodu raka płuca każdego roku umiera w Polsce 24 tys. pacjentów onkologicznych. Aż 80 proc. z nich nie można pomóc, bo są diagnozowani zbyt późno.  Polska n tle krajów europejskich nie wygląda dobrze  mamy jeden z największych  odsetków umieralności i zachorowalności na raka płuc.

Co najmniej 948 mieszkańców Dolnego Śląska  będzie mogło przez 3 lata skorzystać  z nowoczesnej i bezpłatnej profilaktyki  jednego z najgroźniejszych ludzki nowotworów – raka płuca. Od 14.06.2021 r. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc, największa placówka diagnozująca i lecząca raka płuca w południowo-zachodniej Polsce, rozpoczyna nabór osób z terenu całego Dolnego Śląska, którzy chcieliby wziąć udział w tym programie profilaktycznym finansowanym z funduszy europejskich. Dla wygody pacjentów nasz program będziemy realizować w czterech największych miastach naszego województwa:  we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.  

„Badanie przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK) metodą poprawy wyeliminowania raka płuc(…)   skierowany  jest do pacjentów, szczególnie narażonych na wystąpienie tego najgroźniejszego nowotworu człowieka. Mogą w nim wziąć udział osoby, które:

  • są w wieku 55 – 74 lata i palili przynajmniej 1 paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od momentu zaprzestania palenia nie minęło więcej niż 15 lat

lub

  • są w wieku 50-74 lata i palili przynajmniej 1 paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od momentu zaprzestania palenia nie minęło więcej niż 15 lat, a dodatkowo był narażony na działanie czynników rakotwórczych np. kadm, azbest lub w rodzinie wystąpiły przypadki chorób nowotworowych lub też choruje na choroby układu oddechowego np. POChP, włóknienie płuc.

W ramach programu jego uczestnicy  przez trzy najbliższe lata będą mieli co roku wykonywane badania NDTK i konsultacje pulmonologiczne,  skorzystają również  z porady antynikotynowej. W razie wykrycia zmiany w badaniu radiologicznym w trybie przyśpieszonym będą skierowani do diagnostyki pulmonologicznej.    

By zgłosić się do programu poza spełnieniem wyżej wymienionych kryteriów nie trzeba żadnego skierowania.  Wystarczy zadzwonić  pod numer telefonu 71 726 25 25 do naszego call-center (poniedziałek-piątek 8-15.00),  a dalej wszystko zorganizuje już Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i  partnerzy projektu.  Po wstępnej rejestracji do programu, do uczestnika zadzwoni nasz koordynatorka, która przeprowadzi  właściwą kwalifikację oraz poradę antynikotynową. Następnie pacjenta umówi na badanie wybrany ośrodek tomograficzny (Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica), a potem należy już tylko czekać na wizytę lekarską.   

Jeśli jesteś w grupie ryzyka raka płuc lub są w niej twoi bliscy, nie czekaj, zadzwoń do nas, zgłoś akces do programu. Ten jeden telefon może uratować życie!

Kontakt

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

INFOLINIA:. 459 599 001
NUMER GŁÓWNY: 71 33 49 400
Adres ePUAP: /Dcchp/domyslna
 
Adres do korespondencji:
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
plac Hirszfelda 12
53-413 Wrocław

NIP: 8992228100
REGON: 000290096
KRS: 0000087868

Banery/Logo