Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Operacja

Hojna pomoc Wrocławia dla pacjentów po COVID-19

Z radością informujemy, że  Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu otrzymało dotację w wysokości 616 452,00 zł z Urzędu Miejskiego Wrocławia na sprzęt i aparaturę medyczną pomagającą skuteczniej zajmować się pacjentami, którzy najciężej przeszli COVID-19.

Pandemia COVID-19 postawiła przed placówkami ochrony zdrowia wiele wyzwań, ciągle też pojawiają się nowe. U części pacjentów ciężkie przejście choroby może oznaczać inwalidztwo oddechowe, w tym wynikające z konieczności długotrwałej intubacji i prowadzenia wentylacji mechanicznej w najcięższych przypadkach. 

Konieczność stosowania długotrwałej respiratoterapii, na niespotykana dotychczas skalę, związaną z ciężkimi przebiegami COVID-19 jest przyczyną pojawiania się znacznej liczby powikłań, będących następstwem tych metod ratowania życia pacjentów.  Jednym z nich jest zwężenie krtaniowo-tchawiczne, które dotychczas było stosunkowo rzadko występującym schorzeniem, lecz ich liczba w ostatnim czasie istotnie wzrosła z uwagi na częstość i długość stosowania wentylacji mechanicznej.

Powikłanie, którego prawdopodobieństwo wzrasta wydłużeniem czasu intubacji pacjenta, stanowi zagrożenie życia, a zabieg rozszerzenia tchawicy jest zabiegiem ratującym życie. W ciągu kilku tygodni 2021 roku liczba zabiegów tego typu, wykonywanych przez Blok Operacyjny DCChP,  przekroczyła sumaryczne ilości jakie były konieczne do wykonania w całym 2019 roku. Sprawne przeprowadzenie procedury wymaga posiadania odpowiedniego rodzaju sprzętu: respiratora dwustrumieniowego oraz zestawu sztywnych bronchoskopów z oprzyrządowaniem. Szpital dysponowałem sprzętem tego rodzaju w ograniczonym zakresie, a jeśli był to znacznie wyeksploatowany. Tymczasem przy zabiegach poszerzania zwężonego odcinka tchawicy niezwykle istotne jest by był zachowany był wyskoki poziom bezpieczeństwa w zakresie możliwości wykonania zabiegu w stanach nagłych. Dotyczy to przypadków, gdy urządzenia są zajęte lub wystąpi ich niesprawność, a konieczne jest wykonanie zabiegu w trybie nagłym, ratującym życie.

Na szczęście dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego Wrocławia na sumę przeszło 616 tys. złotych możemy zakupić nowoczesne wyposażenie Bloku Operacyjnego DCChP, które będzie służyć temu celowi: dwustrumieniowy respirator jet oraz zestaw bronchoskopów sztywny z oprzyrządowaniem.

Dwustrumieniowy respirator  to urządzenie przeznaczone do pracy z bronchoskopami sztywnymi, z modułem sterującym do jednoczesnego podawania dwóch strumieni gazu, pomiarem FiO2 strumienia jet, pomiarem FiO2 w drogach oddechowych, pomiarem etCO2 w drogach oddechowych, modułem pomiaru FiO2 w drogach oddechowych, modułem pomiaru etCO2, konwerterem typu jet do prowadzenia wentylacji typu jet przez rurkę intubacyjną lub maskę krtaniową, wózkiem do tego urządzenia, bronchoskopami sztywnymi o różnej średnicy z wbudowanymi kanałami do wentylacji typu jet i kanałami do analizy gazowej, laryngoskopem jet do wymiany stentów z wbudowanymi kanałami do wentylacji pacjenta i analizy gazowej, modułem laryngoskopowym do aparatu, kleszczykami do zakładania stentów typu Y typu Freitag, ramieniem podtrzymującym do laryngoskopów, bronchoskopów, konwertera jet, cewników.

Zestaw do bronchoskopii sztywnej (w tym tracheoskopii) to sprzęt używany głównie w leczeniu stanów nagłych w torakochirurgii (np. mechaniczne poszerzenie zwężonego światła tchawicy i oskrzeli). Używa się ich do mechanicznego poszerzenia światła tchawicy oraz do zakładania stentów tchawicznych i oskrzelowych.

W imieniu swoim, jak i pacjentów Centrum bardzo dziękujemy naszemu miastu Wrocławiowi, za ten hojny dar!

Kontakt

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

INFOLINIA:. 459 599 001
NUMER GŁÓWNY: 71 33 49 400
Adres ePUAP: /Dcchp/domyslna
 
Adres do korespondencji:
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
plac Hirszfelda 12
53-413 Wrocław

NIP: 8992228100
REGON: 000290096
KRS: 0000087868

Banery/Logo